Zkušenost ze zážitkové seznamky s dotekem

Martin Zákostelský Články 2 Comments

Chci vám napsat o jednom ze svých nejaktuálnějších zážitků o zkušenosti z naší Zážitkové seznamky. Po více než roce fungování, kdy našimi akcemi prošlo už přes 250 účastníků, jsme se s Mirkou odhodlali uspořádat historicky první sebezkušenostní seznamovací seminář zaměřený na fyzický dotek. A dobře jsme udělali, protože to byla bomba :).

Tantrické večery

V mém životě v posledních letech začal projevovat zájem o hlubší zkoumání fyzického doteku. I kvůli tomu jsem se zúčastnil několika tantrických a mazlících večerů. Akce byly vždy někým vedené a obsahovaly různé aktivity, které se mi vesměs líbily, ale na konci jsem přesto odcházel s pocitem, že něco nebylo kompletní.

Až později jsem si uvědomil, že na semináři nebyl prostor si o zážitcích (v mém případě zážitcích s ženami) vůbec popovídat. Zajímalo by mě totiž, jak moje doteky ženy vnímaly, a chtěl jsem jim říct, co jsem prožíval já. Chtěl jsem si posdílet, jak jsme vnímali svoje hranice a hranice toho druhého, kde jsme třeba měli pocit, že nám byly překročeny, k čemu jsme se naopak sami neodvážili. A taky jsem chtěl slyšet, jak byla naladěná celá skupina, jaká témata řešili ostatní…a vůbec co to bylo za lidi :).

Nechci teď tyhle akce hodnotit, myslím si, že jsou skvělé a že je fajn si něco takového zažít…a že se třeba časem zase nějaké zúčastním. Ale prostě já jsem si na nich přišel osamělej.

Nápad na seznamku s dotekem

Když jsme s Mirkou plánovali vlastní dotykový seminář, věděl jsem, že budu chtít klást důraz právě na důvěru, komunikaci a propojení v rámci celé skupiny. Aby lidi měli od začátku tušení, koho se budou během celého dne dotýkat, a aby měli všichni pocit sounáležitosti.

Využili jsme k tomu jeden z hlavních pilířů našich akcí – po každé zažité aktivitě následuje slovní sdílení ve dvojici a pak v rámci celého kruhu. Každý z účastníků díky tomu může slyšet, jak ho ten druhý vnímal, a může taky vyjádřit, co se dělo v něm, jaké souvislosti si uvědomil, jestli mu např. něco vadilo nebo ho naopak něco nadchlo. A díky povídání v kruhu taky člověk může porovnat svoje zážitky s druhými a inspirovat se.

Výše uvedené taky přispívá k tomu, že si lidi líp uvědomí, co vlastně prožili, a naleznou souvislosti, kterých by si jinak vůbec nevšimli.

Aktivity v průběhu dne jsme vystavěli tak, že na začátku se lidi hlavně poznali a rozehřáli, doteky byly méně osobní. Ty intimnější nastoupily až v odpoledních hodinách. I když pro intimitu doteku nevnímáme jako určující to, kde se ten člověk dotýká, ale jakým způsobem a s jakým záměrem, ze zřejmých důvodů jsme stanovili pravidlo, že z doteků vynecháme intimní tělesné partie.

Naším záměrem nebylo v žádném případě udělat z toho “ochmatávací akci” (jak se trefně vyjádřila Mirka), ale jít směrem co největšího vědomí v doteku.

Jako na všech našich seminářích byly všechny aktivity i následné sdílení dobrovolné.

Moje pocity během semináře

Za dobu, co seznamky pořádáme, jsem už zjistil, že abych dokázal (spolu)vést skupinu správným směrem, je důležitý být vnímavý ke svým pocitům, být naladěný na svoje tělo…a když se necítím komfortně, tak to znamená, že se děje něco nezdravého ve skupině nebo v mé spolupráci s Mirkou a je potřeba zasáhnout.

Během dotekového semináře jsem cítil ukotvení v těle jako snad na žádné naší akci. Skoro celý den mi tělem probíhalo příjemné mravenčení, které se soustředilo nejvíc v solar plexu. Do průběhu semináře nebylo potřeba nějak významněji zasahovat, měl jsem pocit, že se všechno děje samo, a že je prostě potřeba soustředit se na přítomnost a vnímat a užívat si proudící energii.

Mirka byla také ve skvělé náladě a zářila (i když to ona snad vždycky :o)), užili jsme si společně spoustu legrace a myslím, že i to pozitivně ovlivnilo ostatní. Účastníci našich akcí ve zpětných vazbách často zmiňují, že se s Mirkou doplňujeme a že skvěle fungujeme jako celek. Přičítám to tomu, že si zaprvý lidsky sedneme a je nám dobře v přítomnosti toho druhého…ale hlavně jsme ochotni věnovat spoustu energie a pozornosti otevřené komunikaci. Při přípravách seminářů strávíme hodně času společně, kdy se navzájem ladíme a sdělujeme si naše zkušenosti, představy a strachy. Díky tomu pak může na seminářích i celá skupina čerpat z naší fungující spolupráce.

Jak na mě působila skupina

Lidi, kteří přišli na seznamku s dotykem, se podle mého názoru nijak výrazněji nelišili od návštěvníků našich ostatních seminářů – mladí lidé, které zajímá interakce s druhým pohlavím, chtějí se o sobě něco dozvědět, a jsou ochotni pro to něco udělat.

Ve skupině bylo (jako obvykle) několik lidí, na kterých bylo poznat, že mají trému mluvit před ostatními, anebo lidi, kteří se nacházeli hodně ve svých hlavách a z jejich projevu jsem usuzoval, že nejsou úplně napojeni na svoje tělo a aktuální pocity.

Tak jsem to aspoň vnímal na začátku. Jen o 8 hodin později ale bylo všechno jinak. Když jsme měli závěrečné sdílecí kolečko, viděl jsem, jak jsou všichni usazení ve svých tělech, nedělají žádné roztěkané pohyby, jejich slova v sobě nesou náboj spokojenosti, klidu a důvěry ve skupinu. Bylo mi moc příjemný být v tu chvíli součástí skupiny.

Po skončení dokonce ve skupině vzniknul spontánní nápad se všichni dohromady znova setkat, což se před pár dny opravdu uskutečnilo. Z toho jsem měl velkou radost. Viděl jsem v tom naplňování se našeho záměru – nalaďovat lidi na sebe a propojovat je mezi sebou.

Pár postřehů k dotykům

Chci uvést několik tipů k dotekům, které jsem si na našem dotekovém semináři víc zvědomil:

 • Dotýkat se a zároveň mluvit je pro spoustu lidí výzva. Mají pocit, že nezvládají vnímat všechny vjemy, jenom těkají pozorností z jedné věci na druhou. Je to ale jenom o naladění se a vnitřním klidu – jakmile se člověk zaměří třeba jenom na jediný fyzický vjem, nesnaží se zachytit všechno, co se děje, nepřemýšlí nad tím, co by měl dalšího říct nebo udělat, tak se najednou zvýší vnímací kapacita. Vědomí se rozšíří a on si uvědomí, kolik se toho vlastně v té přítomnosti děje, a že zvládá vnímat všechno najednou. A že mu to dělá moc dobře. 🙂
 • Při doteku vidím jako důležité dvě věci: a) Říkat, co chci, a umět to přijímat, b) Uvědomit si svoje hranice, co už mi není příjemné, a dokázat je jasně tomu druhému komunikovat. Jenom tyhlety dvě rady, pokud se jimi člověk nechá inspirovat, dokážou udělat divy. Zkuste to někdy.
 • Je obrovsky důležité, v jakém prostředí se nacházíme a jakou úroveň důvěry máme s druhým člověkem. Na obojím se dá vždycky pracovat.
 • Cílem doteku není jenom příjemný zážitek anebo komunikace s druhým člověkem, ale můžeme se o sobě hodně věcí dozvědět. Naše tělo je obrovsky moudré, a když mu poskytneme impulsy a zkoumáme svoje odezvy, můžeme si uvědomit spoustu souvislostí v našich životech.
 • Jestliže s někým prožijeme fyzický kontakt, o kterým si pak následně posdílíme, jak to obě strany vnímaly, dokážeme rozpustit spoustu nejasností a domněnek a tím pročistit daný vztah. Při doteku jsme schopni vnímat opravdu mnoho informací, a můžeme i tomu druhému člověku zvědomit něco, o čem sám nevěděl.
 • Extrémně silným nástrojem je z mnoha důvodů pokládat tomu druhému otázky, co při doteku prožíval. Nebudu se o tom teď rozepisovat, prostě to někdy zkuste a uvidíte kouzlo těch otázek. 🙂

Závěr a plány do budoucna

Po zkušenosti se seznamkou s dotykem je jisté, že tenhle typ semináře zařadíme do našeho standardního portfolia, a dost možná v budoucnu se budeme na doteky ještě více orientovat. Ale to teprv ukáže čas. Nejbližší seznamku s dotekem můžete najít v termínech akcí.

Cítíme zároveň, že pro některé situace by bylo zajímavé udělat cyklus více na sebe navazujících seminářů, kde by se potkávala stejná skupina lidí. Výhoda opakovaného setkávání totiž je, že se postupně zvyšuje pocit důvěry a bezpečí ve skupině, a může se tak jít do větší hloubky. Letos bychom nějaký takový cyklus chtěli s Mirkou vytvořit. Pokud jste se zúčastnili už nějaké akce Zážitkové seznamky anebo se přihlásili k odběru novinek dole na hlavní stránce našeho webu Zážitková akademie, pošleme vám mail a určitě se o něm dozvíte.

A kromě toho plánujeme rozšíření portfolia našich seminářů a jiné typy akcí, pro jiné skupiny lidí. Všechny naše akce ale pořád budou mít stejný záměr – aby se lidi naladili sami na sebe a v důvěře a otevřenosti se propojovali s ostatními.

Mějte se krásně a zase někdy na viděnou,
Martin


Comments 2

 1. Milý Martine. Byť vás osobně neznám, po přečtení tohoto článku mám potřebu vás takto oslovit a vyjádřit uznání za energii poctivosti vést semináře co nejlépe a také vnitřní potřebu podporovat svět v lásce a otevřenosti. Děláte to výborně. Aspoň takto to vnímám a bylo by mě potěšením se vašich akcí zúčastnit, počkám, snad budou i pro naši generaci, generaci vašich rodičů obecněji řečeno, pokud se k tomu odhodláte. Je to sice pro vás mnohem náročnější výzva, ale věřte, že osamělých hledajících je v tomto věku velká spousta. Jsou sice plašší, ale vděční. Pokud byste měl někdy chuť se sejít………v tuto chvíli se prostě řídím intuicí, vnitřním vedením, hlava neví a neřeší, proč, jen respektuji, že by mohlo býti přínosné sdílet své zkušenosti s poradenskou činností, léčením a vedením seminářů atd. Mějte se moc krásně a požehnaný rok 2017 přeje Dagmar, Duhový posel

  1. Dobrý den, Dagmar.
   Děkuji za milá slova. 🙂 Budu rád, když nějakou naší akci navštívíte. Pořádáme i semináře bez věkového omezení (např. od jara zase budeme dělat Ztišení v přírodě), a loni jsme pořádali zážitkovou seznamku 40+, která se líbila…ještě zvážíme, zda ji uděláme i letos.
   Váš email máme v seznamu, a tedy informace o chystaných seminářích se dozvíte včas. 🙂
   Co se týče setkání, děkuji za nabídku, probereme to přes email.
   Hezký den,
   Martin Zákostelský

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *