Jak si nechat rozbořit stereotypy o seznamování v jednom odpoledni

Martin Zákostelský Články, Ohlasy Leave a Comment

Bylo nebylo….jednou k nám na seminář přišla Liška. Nejdřív byla trošku vyplašená, ale nakonec se jí s námi líbilo (a nám s ní taky), a tak o tom napsala zajímavý článek. Ano – tahle liška není jentak ledasjaká – má zvláštní schopnosti a psát opravdu umí 🙂

Přejeme vám příjemné počtení u tohle příběhu o lásce a o žití svého snu.

Mirka

Zážitková seznamka… aneb jak si nechat rozbořit všechny stereotypy o seznamování v jednom odpoledni

Napsala: Lenka Liška, bloggerka, účastnice semináře

Začala bych hned jednou trochu osobní otázkou. Pánové kolikrát se odvážíte oslovit ženu, pozvat ji třeba jen tak na skleničku nebo s ní jen nezávazně prohodit pár slov? A dámy kolikrát vás muži třeba za měsíc oslovují? Hmmm, možná to nejsou tak velká čísla jak bychom si ženy přály a muži měli třeba odvahuJ Stejnou otázku si kladl i Martin, jeden ze zakladatelů Zážitkové seznamky. Z jeho průzkumu totiž vyplynulo, že ženy bývají osloveny tak jednou měsíčně. Co si budeme povídat, to není zas taková hitparáda, co se týká navazování nových vztahů a to tu vůbec nemluvím o lásce na celý život, ale klidně i o navazování pracovních a třeba i přátelských vztahů. Seznamování jako takové má totiž mnohem víc rovin, než na které jsme možná z různých stereotypů zvyklí.

Jak vnímáte seznamování a jaké máte seznamovací strategie?

Je to pro vás příjemný pocit adrenalinu nebo jak říkal Chendler ze seriálu Přátelé – stres, pocení, strach a pocení? Musím se přiznat, že když mi přišel mail s touto otázkou, nad kterou jsem se ještě před seminářem měla zamyslet, naskočila mi okamžitě druhá odpověď. Moje obavy se ještě vystupňovaly, když jsem si v mailu po vyplnění přihlášky také přečetla, že si mám vzít na odpoledne něco pohodlného na sebe. Moje hlava okamžitě vymyslela: „ A to se mám jak seznamovat v teplákách?“ V kombinaci s mým strachem z nových kolektivů a cizích lidí se ručička mého panikoměru vyšvihla do kritických červených hodnot. Ano jistě můj občanský průkaz sice už ukazuje jiná čísla, ale co se týká těchto vjemů zůstala jsem zřejmě zaseklá ještě na základní škole, kde jsem hvězdou kolektivu nikdy nebyla a z prvních diskoték mám spíš mindrák. No jo, popularita účesu na Jardu Jágra totiž v pubertě neminula ani mě a tak si kluci většinou mysleli, že jsem jeden z nich. Místo romantických ploužáků jsem si tak maximálně vysloužila pozdrav „Zdar vole“. Přidejte k tomu mizivé sebevědomí živené hláškami „nežer budeš tlustá“ a máte na světě pěkně tvrdou samotářskou skořápku, do které se nově příchozí mohli dostávat tak maximálně šperhákem. No jo, ale kolik lidí přijde na zážitkovou seznamku se šperhákem? Jistě by to zážitek byl, ale obávala jsem se, že v tomhle případě budu muset udělat první krok ze své komfortní zóny zřejmě sama.

První krok do neznáma

Takovým malým záchytným bodem pro mě byla ještě před seminářem schůzka s Martinem a Mirkou, kteří celým odpolednem provázejí. První ivěta, kterou mi Mirka absolutně s přehledem zbořila všechny představy o seznamování byla informace, že zážitková seznamka je především sebezkušenostním seminářem, kde bych se měla nejprve seznámit sama se sebou, ujasnit si kdo jsem já a co vlastně chci. V tu chvíli prý totiž budu schopná se pak seznámit s kýmkoliv kdekoliv. Seminář je tedy hlavně pro lidi, kteří chtějí pracovat sami na sobě a ne jen bezhlavě hledat filmového ideálního partnera na celý život. Samozřejmě ho tam najít můžete, ale velmi brzy zjistíte, že o to až tak nejde. Vlastně jde o vytvoření bezpečného prostoru, kde se můžete s důvěrou uvolnit a být sami za sebe. No to jsem teda zvědavá, projelo mi hlavou. Přiznávám se totiž bez mučení, že několik seznamek už za sebou mám. Ať už to bylo rande naslepo přes internet nebo speed dating. Moje pocity z obou těchto zážitků by spíš vystihovala návštěva řeznictví než uvolnění. Ale tak snad v teplácích…hm dobře tak v elasťácích…zas tak uvolněná ještě nejsem, to půjde lípJ

V elasťácích a pohodlném triku jsem se usadila do kroužku dalších asi osmnácti lidí. Připadala jsem si jak na základní škole. Muži a ženy si samozřejmě sedli separovaně, takže vznikla vtipná situace plná pokukování. Můj panikoměr se mohl zbláznit a moje hlava vymýšlela nejrozličnější teorie co si mě asi kdo myslí a co si myslím já apod. Před totálním zavařením všech mozkových spojů mě naštěstí zachránila Mirka, která lehkým rozhovorem se všemi účastníky nádherně prolomila případnou kumulaci trapnosti. Po krátkém představení a vyřčení záměru, se kterým každý z nás přišel už jsem se začala cítit fakt v pohodě. Navíc jsem začala pomalu zjišťovat, že tady se mi fakt nikdo do svačiny neplivne a nebude se mi posmívat na záchodcích a že parta lidí, která se tu sešla je fakt moc příjemná. A že zřejmě všechny bariéry, které mám, co se týká seznamování budou jen v mé hlavě.

Hlavně si to naplno užít!

Od prvních minut až do pozdního odpoledne by se dala seznamka shrnout do dvou slov – naprostá jízda. Mám pocit, že kromě pár chvilek, kdy jsem si stihla tak maximálně odskočit na toaletu, jsem se nezastavila a jen se seznamovala a seznamovala. Celé odpoledne je totiž poskládané z různých párových i skupinových aktivit. Nechci úplně prozrazovat všechny, abyste měli i nějaké to překvapení, ale zmíním pár, které mi úplně obrátili pohled na věc.

Přijímání aneb tohle doma určitě vyzkoušejte

Naprosto úžasná technika, kdy ve dvojici jeden odpovídá na předem danou otázku a druhý jen mlčí, nijak se netváří a přijímá co ten druhý říká. Došlo mi, že někdy, aby nebylo trapně až příliš mnoho mluvím a unikají mi fakt důležité věci o tom druhém. Ve chvíli, kdy nereagujete na slova toho druhého, ale jen ho vnímáte, dokážete si o něm udělat mnohem přesnější obrázek. Vnímat někoho jen tak jak je bez ohledu na to co říká je úžasný zážitek. Stejně tak jako zažít si pocit naprostého přijetí z druhé strany. Moje vnímání mužů se úplně změnilo.

Scénky

Obyčejné přehrání pár scének, kdy muž má za úkol oslovit ženu a ona jen přirozeně reagovat pro měl byl naprostý zlom. Měla jsem pocit, že pro muže oslovit ženu nemůže být přece nic těžkého, že je to jejich přirozenost. Jen díky naprosté otevřenosti zúčastněných mužů jsem si uvědomila, že to tak vůbec není a že oni sami se potýkají s nejedním překonáním strachu, aby se k takovému činu vůbec odvážili. Taky jsem na různých příkladech zjistila, že každá žena i muž reagovali naprosto jinak než bych třeba reagovala já a proto není žádné univerzální pravidlo na konverzaci. Tady mi odpadl největší strach kohokoliv oslovit, protože pokaždé může vzniknout něco jiného a nemá cenu se toho tedy bát. Stejně tak jsem si uvědomila, že pokud mi je něco nepříjemného je to jen o mém vyhrazení si svých hranic a pokud je někdo překročí je na mě ho na to upozornit. Vidět to jako jako nezúčastněný pozorovatel je skvělé.

To co si myslím já o sobě je diametrálně odlišné než to co vnímají ostatní

A to je naprostý fakt a asi největší poznání, ke kterému jsem během semináře došla. A podle reakcí všech zúčastněných jsem zřejmě nebyla sama. Na úplný závěr totiž přišla slovní lázeň, kdy jsme si měli navzájem říct, jak na nás ten druhý působí, co se nám na něm líbí. Kdybych u toho neseděla, jistě by mě to na pozadí posadilo. Všichni zúčastnění muži mi totiž řekli úplný opak toho, co já u sebe vnímám. Co si pamatuju, brala jsem to, že říkám své názory nebo to co si myslím, jako něco velmi špatného. Ve škole i později v zaměstnání jsem za to vždy dostala přes prsty a tak si v tomhle ohledu moc nevěřím. Skoro všichni muži mi ale naopak řekli, že se jim tahle vlastnost na mě líbí, i když jeden i přiznal, že se mě trochu bojí J Mít na sebe face to face zpětnou vazbu pro mě bylo naprosto zásadní a ze semináře jsem odcházela jako osprchovaná a s posíleným sebevědomím.

Vypněte romantické komedie a jděte s někým seznámit

Co se u mě změnilo po absolvování zážitkové seznamky? K seznamování jsem mnohem otevřenější než dřív. Mirce i Martinovi se v mém případě podařilo totálně rozehnat bubákov v mojí hlavě ohledně navazování nových kontaktů nejen u mužů, ale i u žen. Seznamování jsem měla dřív spojené také s nějakou povinností, že musím nějak vypadat, nějak se chovat něco říkat, aby mě lidé přijímali. Na zážitkové seznamce jsem si naprosto dovolila být sama sebou a klidně i říct, že mi třeba něco vadí. Dovolila jsem si nebýt milá za každou cenu. Dovolila jsem si být rozcuchaná v elasťácích. Dovolila jsem si být otevřenější nejen k sobě, ale i k lidem, kteří mě oslovují a už skoro neřeším, co by si tak o mě někdo mohl myslet.

Seznamování je super zážitek a tenhle pocit ve mně přetrvává i nějaký čas po skončení semináře. A tak pokud třeba i vy máte nějaký problém se seznamováním, tak vypněte sociální sítě, romantické komedie a běže si užít super zážitek třeba na zážitkovou seznamku. Poznáte nejen super lidi, ale hlavně sebe, což je někdy ještě větší zábava J Tenhle zážitek rozhodně stojí za to a Mirka i Martin jsou v tomto ohledu přirození, příjemní a naprosto skvělí průvodci.

Lenka Liška

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *